ChessFish.com - Шах, партии на живо, новини, игра на шах...
България

Владимир Петров и Дарена Сиркова с купите на „Левски-2014“

Публикувано на 2014-03-22 16:20:46 от Николай Тодоров

Шестият младежки турнир за купа „Левски“ по традиция се проведе в навечерието на националния празник. На 1 и 2 март в ресторант „Бистро-53“ в София се събраха 58 млади шахматисти на възраст до 20 години. Тук бе елитът на българския шахмат, начело с шампионите от току-що завършилите индивидуални първенства до 20 години Ивайло Стоянов и Ани Крумова. Приятно впечатление направи масовото женско присъствие на турнира – общо 20 девойки (повече от една трета)! Тази година турнирът бе посветен и на 100-годишнината на Спортен клуб „Левски“, а организаторите от Шахматен клуб „Левски“ бяха осигурили две равностойни първи награди от по 200 лева за младежи и девойки.

Едноличен победител в турнира със 7,5 т. (от 9), а с това и носител на купа „Левски“ за младежите стана Владимир Петров. За оспорвания характер на битката говори фактът, че нито един състезател не завърши без загуба! Победа срещу победителя успя да запише Ради Данов, той пък бе победен от Румен Николов, който от своя страна пък загуби от Любомир Данов... Друг интересен факт бе отбелязан от Сергей Петров, бащата на братята Петрови, а именно, че в турнира са участвали 3 семейства – Петрови, Данови и Дюлгерови, но в нито един кръг жребият не бе срещнал братя да играят един срещу друг!

При девойките борбата бе главно между Дарена Сиркова и Мария Васова. Накрая и двете финишираха с по 6 точки, но допълнителните показатели определиха за носител на купа „Маргарита Тодорова“ Дарена Сиркова. Купата бе връчена от международния съдия на ФИДЕ и почетен председател на съдийската комисия на БФШ Георги Тодоров. На трето място се класира Василен Трайкова, а четвъртао-пето място поделиха Ани Крумова и Маргарита Балимезова.

Извън основните награди имаше и такива в две възрастови групи. При 16-годишните победител стана Матей Петков, следван от Мартин Василев и Денис Иванов, а при 12-годишните победител бе Антон Петров, следван от Николай Чолаков и Магдалина Генова.

По традиция много награди бяха раздадени на закриването, като освен паричните – на стойност 2000 лв., бяха раздадени и много предметни награди не само за състезателите, но и за треньорите и родителите, които съпреживяваха заедно с младите състезатели.

Класиране: 1. Владимир Петров (СЦШ) – 7,5 т. 2-4. Ивайло Стоянов („Ивис плюс“), Ради Данов („Бендерев“ Перник) и Мартин Петров (СЦШ) – 7 т.; 5-6. Николай Христов („Асеновец-2006“) и Румен Николов („Ивис плюс“) – 6,5 т.; 7-12. Дарена Сиркова („Локомотив-2000“ Пловдив), Матей Петков („Локомотив“ София), Мария Васова („Асеновец-2006“), Мартин Василев („Локомотив“ София), Денис Иванов (СЦШ) и Стефан Иванов (Рицар) – 6 т. 13-19. Любомир Данов („Бендерев“), Василена Трайкова („Дебют“ Оряхово), Милен Попов („Левски“), Ани Крумова („Г. Даскалов“ Варна), Антон Петров (СЦШ), Маргарита Балимезова („Асеновец-2006“ и Теодор Панев („Левски“) с по 5,5 т. и др.